Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Inauguracja Programu Certyfikacji EkoKościół

W dniu rozpoczęcia tegorocznego Czasu dla Stworzenia Polska Rada Ekumeniczna zainaugurowała Program Certyfikacji EkoKościół. Zaprasza do niego parafie i instytucje kościelne, które chcą wdrożyć w życie rozwiązania przyjazne środowisku.

Co roku od 1 września do 4 października trwa Czas dla Stworzenia (Season of Creation) – okres, w którym chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie jednoczą się w modlitwie, orędownictwie i praktycznych działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W tym roku w dniu rozpoczęcia tego szczególnego okresu odbyło się spotkanie online inaugurujące Program Certyfikacji EkoKościół. Jest to prowadzony przez Polską Radę Ekumeniczną program wsparcia dla parafii i instytucji kościelnych, które chcą wdrożyć w życie rozwiązania przyjazne środowisku.

– Czas najwyższy, aby świat zajął się ekologią, stworzeniem. Małe działania mają kapitalne znaczenie, a ich suma może przynieść dobre skutki – podkreślił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, witając uczestników spotkania.

– Certyfikat EkoKościół to profesjonalny program, który może pomóc parafiom w stawaniu się bardziej ekologicznymi. Dla nas w Polskiej Radzie Ekumenicznej jest to praktyczny wymiar „Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia” z 2013 r. – powiedział dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, który wraz z Anną Kubeczek i Weroniką Kluzą prezentował założenia programu.

Anna Kubeczek mówiła o etapach programu: od decyzji odpowiedniego organu zarządzającego, przez powołanie odpowiedniego zespołu, analizę sytuacji, przygotowanie i wdrożenie programu, aż po audyt i przyznanie certyfikatu. Wskazała też na przykłady możliwych działań: oszczędność energii i wody, zmiany w transporcie, wprowadzanie bioróżnorodności, odpowiednie gospodarowanie śmieciami itp. – Gdy zaczniecie, zobaczycie, że parafianie mają mnóstwo pomysłów. Program ma integrować społeczność i zmodyfikować działanie instytucji. Pozwala zrobić coś dobrego dla nas i dla przyszłych pokoleń – przekonywała.

Weronika Kluza mówiła o formalnych aspektach programu. Polska Rada Ekumeniczna przygotowała wzory dokumentów potrzebnych do realizacji programu. Planowane jest też wydanie przewodnika, a także seminaria tematyczne i konsultacje.

mk

 

Kontakt w sprawie Programu Certyfikacji EkoKościół