Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

Małgorzata Platajs wygłasza kazanie podczas nabożeństwa (fot. mk)

W Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne związane z Czasem dla Stworzenia – międzynarodową inicjatywą międzywyznaniową, która zwraca uwagę chrześcijan na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. W modlitwach i rozważaniach zwracano uwagę na problemy ekologiczne współczesnego świata i odpowiedzialność człowieka w tym kontekście.

Czas dla Stworzenia trwa od 1 września (Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, ustanowiony przez prawosławnego patriarchę Konstantynopola Dymitra I) do 4 października (wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów). W tym okresie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie jednoczą się w modlitwie, orędownictwie i praktycznych działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na całym świecie odbywa się szereg wydarzeń związanych z tą tematyką: modlitwy, nabożeństwa, akcje ekologiczne, promocje ekologicznego stylu życia itp. Hasło tegorocznego Czasu dla Stworzenia brzmi „Niech sprawiedliwość i pokój popłyną”.

Komisja kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej i Warszawski Oddział PRE zorganizowały 2 października w kościele luterańskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie nabożeństwo ekumeniczne z okazji Czasu dla Stworzenia. Zebranych przywitał proboszcz miejscowej parafii ks. Dariusz Chwastek, który zwrócił uwagę zarówno na problem zmian klimatu, jak i głodu na świecie. – Jedna czwarta ludzkości głoduje lub cierpi na niedożywienie. Tymczasem 30 proc. żywności ląduje w śmietnikach. Ta sytuacja woła o pomstę do nieba – mówił.

Ze strony organizatorów nabożeństwa zebranych przywitała Małgorzata Platajs, przewodnicząca komisji kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej. – Zachęcamy, aby nabożeństwo Czasu dla Stworzenia weszło na stałe do kalendarza nabożeństw ekumenicznych, tak jak Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – powiedziała.

Liturgię i modlitwy prowadziły przedstawicielki komisji kobiet PRE. Kazanie wygłosiła Małgorzata Platajs. – Do działania z miłości konieczna jest wiara w boże prowadzenie, w to, że Bóg nas kocha i odpowie na nasze wołanie. Mocni taką wiarą będziemy mieli niezłomną nadzieję na dobre rozwiązania, które pokonają zło i wyzwolą nas z ekologicznego grzechu – mówiła. Zwracała też uwagę na szereg problemów związanych z zagrożeniami ekologicznymi. Mówiła o ocieplaniu klimatu, marnotrawstwie zasobów ziemi czy przesadnej konsumpcji prowadzącej do nadmiernej eksploatacji tychże zasobów. – Do wyprodukowania jednego t-shirta zużywa się 2700 litrów wody, co jest ekwiwalentem wody pitnej dla jednej osoby na 900 dni. Zastanówmy się więc przy kolejnym zakupie. Nie kpijmy, jeśli ktoś powie, że z powodów etycznych ubiera się w tzw. szmateksie. Lepiej się zastanówmy, czy nie powinniśmy sami tego spróbować – przekonywała kaznodziejka.

Nabożeństwo odbyło się w ramach cyklu comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych, organizowanych w kościołach ewangelickich w Warszawie.

mk

 

Zobacz też: Czas dla Stworzenia 2023