Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Webinaria o wodzie i ekomobilności

Webinaria o wodzie i ekomobilności

(fot. qimono/pixabay)

 

Problematyka braku wody i ekomobilności były tematami dwóch ostatnich webinariów, zorganizowanych w ramach zainicjowanej przez Polską Radę Ekumeniczną platformy EkoKościół. Spotkania były okazją do refleksji nad niektórymi aspektami ochrony środowiska naturalnego.

7 marca odbyło się ekowebinarium „Brak wody – co łączy Burkina Faso, Światową Radę Kościołów i Polskę?”. Dr Lidia Żur mówiła o dostępie do wody w Afryce Zachodniej. Przytaczała przykład Burkina Faso, gdzie dostęp do czystej wody pitnej jest wciąż w wielu miejscach trudny. Problem ten dotyka szczególnie uchodźców, którzy w wyniku wewnętrznych konfliktów zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Prof. Tomasz Okruszko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mówił o nieoczywistych obliczach zasobów wodnych w Polsce. Podkreślił, że w Polsce woda generalnie jest, ale istnieją problemy z jej oszczędzaniem i miejscowymi niedoborami. Zwracał uwagę, że warto zatrzymywać wodę na swojej działce i konsultować swoje plany dotyczące gospodarowania wodą. – Gospodarka wodna to jest rzecz wspólnot. Wspólnie można zrobić więcej. Indywidualizm jest problemem – powiedział.

Michał Karski, dziennikarz zajmujący się problematyką społeczną i ekumeniczną, opowiadał o inicjatywie Światowej Rady Kościołów – Ecumenical Water Network (Ekumenicznej Sieci Współpracy ds. Wody, EWN). Jak mówił, inicjatywa ta gromadzi Kościoły i organizacje kościelne do promocji ochrony, odpowiedzialnego zarządzania i sprawiedliwej dystrybucji wody dla wszystkich, w oparciu o przekonanie, że woda jest darem Boga, wspólnym dobrem i fundamentalnym prawem człowieka. – EWN ułatwia wymianę informacji i oferuje materiały dla Kościołów, organizacji kościelnych i osób indywidualnych na temat światowego kryzysu wody i możliwych rozwiązań, a także promuje i koordynuje międzynarodowe działania na rzecz prawa człowieka do wody i sanitariatów – tłumaczył prelegent. Mówił też o kampanii „Siedem tygodni na rzecz wody”, którą EWN prowadzi co roku w okresie Wielkiego Postu – Czasu Pasyjnego. – W tym roku kampania odwołuje się m.in. do kwestii sprawiedliwości, nierówności, w tym nierówności płci, a także pokoju – zauważył.

19 kwietnia zostało zorganizowane ekowebinarium „Elektryk, hybryda, rower… Co z tą ekomobilnością?”. Agata Rzędowska, dziennikarska i entuzjastka elektromobilności, zwracała uwagę na zalety odchodzenia od samochodów spalinowych i w ogóle od posiadania samochodu na rzecz samochodów elektrycznych oraz kultury wynajmu i współdzielenia. Anna Kubeczek, ekspertka ds. ekologii i ochrony środowiska, zachwalała transport rowerowy i zwracała uwagę na emisje dwutlenku węgla produkowane przez każdego z nas. – Potrzeba co najmniej 1,6 tys. dorosłych drzew, aby zneutralizować średnią roczną emisję dwutlenku węgla jednego Polaka – zauważyła. Jak mówiła, odpowiednie decyzje indywidualne dotyczące transportu mogą przyczyniać się do ochrony środowiska, np. poruszanie się pieszo, rowerem lub transportem publicznym, ograniczenie podróży samolotem, wybór oszczędnego samochodu.