Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej 2024

Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej (fot. Erwin Nissen)

Od 21 września do 16 października 2024 r. odbędzie się 8. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Gniezna do Berlina. Jej głównym tematem będzie kwestia wystarczalności.

Jesienią 2024 r. odbędzie się kolejna Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Jest ona przygotowywana przez Polską Radę Ekumeniczną i niemiecką Bazę Pielgrzymkową Paryż 2015 (Pilgerbasis Paris 2015) wraz z partnerami z regionów, które Pielgrzymka odwiedzi, oraz pod patronatem Ekumenicznej Sieci Współpracy na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej.

Uczestnicy Pielgrzymki rozpoczną swoją drogę 21 września 2024 r. podczas ekumenicznych obchodów Czasu dla Stworzenia w Gnieźnie, siedzibie prymasa Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. Po 21 etapach, w czasie których zaplanowano trzy dni akcji, 15 października pielgrzymi dotrą do Berlina, gdzie następnego dnia odbędą się spotkania z politykami i ekumeniczne nabożeństwo końcowe.

Zgodnie ze swoim nadrzędnym postulatem, jakim jest wdrożenie porozumienia paryskiego ws. klimatu z 2015 r., 8. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej w szczególności zajmie się kwestią wystarczalności: Jaki jest właściwy poziom naszego zużycia energii i zasobów, aby wszyscy mieli możliwość dobrego życia?