Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Spotkanie o energii

Spotkanie o energii

W ramach prowadzonego przez Polską Radę Ekumeniczną Programu Certyfikacji EkoKościół odbyło się spotkanie na temat energii. Eksperci w zakresie budownictwa neutralnego klimatycznie mówili m.in. o możliwościach modernizacji energetycznej budynków kościelnych.

Spotkanie odbyło się online 28 października. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych parafii i instytucji kościelnych, zainteresowani tematem modernizacji energetycznej budynków kościelnych. Prelegentami byli eksperci z firm zajmujących się instalacjami pozwalającymi wykorzystać energię odnawialną, audytami energetycznymi itp.: Dawid Golec i Wioletta Walczak z firmy Dimen, audytor energetyczny Michał Bar oraz właściciel Dolnośląskiej Agencja Energii i Środowiska Jerzy Żurawski.

Zwracano uwagę, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej państwa członkowskie powinny wspierać modernizacje poprawiające charakterystykę energetyczną istniejących budynków, tak aby zredukować do 2050 r. emisję gazów cieplarnianych o 80–95 proc. w porównaniu z 1990 r. W związku z tym istnieje szereg programów publicznych wspierających renowację budynków w kierunku poprawy efektywności energetycznej i transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie.

Ze względów społecznych, prawnych i ekonomicznych konieczna jest zmiana źródeł energii i przejście od konwencjonalnych (węgiel, gaz, olej opałowy) do odnawialnych (powietrzne i gruntowe pompy ciepła, fotowoltaika, farmy wiatrowe).

Podczas spotkania prezentowano projekty termomodernizacji zabytkowych budynków. Często nie są to tanie projekty, ale można na nie uzyskać duże dofinansowanie, a zyski są ogromne – zarówno w zakresie ochrony środowiska, jak i przyszłych oszczędności finansowych.

Było to pierwsze spotkanie w ramach Programu Certyfikacji EkoKościół. Jest to prowadzony przez Polską Radę Ekumeniczną program wsparcia dla parafii i instytucji kościelnych, które chcą wdrożyć w życie rozwiązania przyjazne środowisku (o inauguracji programu pisaliśmy tutaj).