Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Idźmy – dla sprawiedliwości klimatycznej

Idźmy – dla sprawiedliwości klimatycznej

Pielgrzymi i duchowni po nabożeństwie inaugurującym 5. Ekumeniczną Pielgrzymkę dla Sprawiedliwości Klimatycznej (fot. Weronika Kluza)

 

– Wspólnie idźmy w drogę, głosząc całemu światu, jak ważna jest odpowiedzialność za nasz świat i sprawiedliwość klimatyczna, niosąc na ustach ewangelię, że jest jeszcze czas, aby zawrócić i się uratować – mówił bp Waldemar Pytel podczas ekumenicznego nabożeństwa inaugurującego 5. Ekumeniczną Pielgrzymkę dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Pielgrzymi przejdą trasę z Zielonej Góry do Glasgow manifestując konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz ochrony klimatu i sprawiedliwości klimatycznej.

Nabożeństwo odbyło się 14 sierpnia w kościele ewangelickim w Zielonej Górze. Obok uczestników 5. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej wzięli w nim udział zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego bp Tadeusz Lityński, referent ds. Europy wschodniej i ekumenii transgranicznej w Berliner Missionswerk ks. Justus Werdin, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza czy ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła Polskokatolickiego.

Kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Zwrócił uwagę na piękno stworzonego przez Boga świata. – Boże dzieła zachwycają, ale niestety to, co z nimi robimy, coraz bardziej przeraża – ubolewał. Przywołał wnioski opublikowanego w ostatnich dniach raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC): zmiany klimatu są powszechne, gwałtowne, coraz intensywniejsze i prowadzą do degradacji środowiska naturalnego. – To wszystko nasza wina. Za wszystkie zmiany, wszystkie klęski ekologiczne, każdy ginący gatunek, każdy zdegradowany element przyrody odpowiedzialny jest człowiek. Nikt inny – mówił duchowny. Uczestnikom Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej zadedykował słowa z Nowego Testamentu: „Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu” (Mk 16,15). – Wspólnie idźmy w drogę, głosząc całemu światu, jak ważna jest odpowiedzialność za nasz świat i sprawiedliwość klimatyczna, niosąc na ustach ewangelię, że jest jeszcze czas, aby zawrócić i się uratować. Idźmy, a dobry Bóg niech błogosławi naszej drodze i misji – zachęcał kaznodzieja.

Nabożeństwo rozpoczęło 5. Ekumeniczną Pielgrzymkę dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Przez dwa i pół miesiąca pielgrzymi będą iść przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię, aż na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow (31 października – 12 listopada). W tym czasie będą mówić o konieczności podjęcia pilnych działań na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, szczególnie w kontekście transformacji w transporcie, rolnictwie i żywieniu.

Trasa pielgrzymki liczy ok. 1,5 tys. km i obejmuje 77 dziennych etapów. Międzynarodowa i ekumeniczna grupa pielgrzymów odwiedzi miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, jak również te, w których znaleziono rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy pielgrzymki napisali o jej idei w swym liście do papieża Franciszka: „Chcemy iść z chrześcijańską wiarą, aby dać światu impuls do działań na rzecz ochrony powierzonej nam przez Boga ziemi i jej klimatu”.

Inicjatorami Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej są niemieckie środowiska ekumeniczne – diecezje rzymskokatolickie, krajowe Kościoły ewangelickie, kościelne organizacje charytatywne. Polskim współorganizatorem pielgrzymki jest Polska Rada Ekumeniczna. Inicjatywa jest realizacją idei Pielgrzymki Sprawiedliwości i Pokoju, do której zaprasza Światowa Rada Kościołów.

 

Więcej informacji: https://pielgrzymkadlaklimatu.pl