Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Inicjatywy ekologiczne parafii ewangelickiej w Radomiu

Domek dla owadów prezentowany podczas Święta Żniw w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu (fot. PEA Radom)

 

Domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków w parafialnym ogrodzie. Sadzenie drzew. Recykling starych firanek. Promocja ograniczania ilości śmieci. To przykłady działań proekologicznych prowadzonych w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu i Kielcach.

Szczególną okazją do podejmowania takich inicjatyw jest obchodzone jesienią Święto Żniw. – Kiedyś dzieci na Święto Żniw deklamowały wierszyki o darach Bożych. Teraz w różnej formie przygotowujemy przesłanie: jak szanować i nie niszczyć darów Bożych – mówi diakon Katarzyna Rudkowska z parafii w Radomiu i Kielcach.

W 2019 r. z okazji Święta Żniw zachęcano parafian do zmiany nawyków i ograniczenia produkcji śmieci. Ze starych parafialnych firanek uszyte zostały torby na zakupy. Każdy uczestnik nabożeństwa otrzymał taką torbę. „Dając firance drugie życie jesteś eko-chrześcijaninem” – napisano w informatorze parafialnym „Ryb@k”. Rok później Święto Żniw upłynęło pod hasłem „Zostań przyjacielem pszczół!”. Dzieci opowiadały, jak pożyteczne są pszczoły i co im zawdzięczamy. Przy okazji promowały domki dla owadów. Po nabożeństwie taki domek został powieszony w ogrodzie parafialnym.

Budka lęgowa w ogrodzie parafialnym (fot. PEA Radom)

Właśnie ogród parafialny jest miejscem innych działań proekologicznych. Podczas jednej z jesiennych lekcji religii dzieci samodzielnie posadziły w nim drzewo. Powieszone zostały tam też dwie budki lęgowe dla ptaków. „(…) o trosce o Boże Stworzenie nie chcemy pamiętać tylko raz w roku. Dlatego postanowiliśmy na lekcjach religii jeszcze mocniej uwrażliwić dzieci, że cały ten piękny świat jest darem, a nie produktem, który należy skonsumować” – napisano w „Ryb@ku”.

Nie tylko lekcje religii są okazją do promowania ochrony środowiska. – Także poprzez kazania zachęcamy do inicjatyw ekologicznych. Odbiór parafian jest bardzo pozytywny. Takie kazania, podparte obrazem (np. góra śmieci przed ołtarzem), zapadają głęboko w pamięć – opowiada diakon Rudkowska.

Ograniczanie ilości śmieci jest jedną z postaw promowanych w parafii. Oprócz wspomnianego recyklingu firanek, zachęcano do ograniczenia produkcji śmieci z okazji Pamiątki Umarłych, obchodzonej 1 listopada. „Tysiące plastikowych i szklanych zniczy pojawia się na cmentarzach, nie wspominając już o plastikowych wiązankach. To wszystko po jakimś czasie trafia do kosza na śmieci, na wysypiska, a nawet do lasu… Czy jest to potrzebne? Czy te plastikowe rzeczy są nam potrzebne, by należycie pamiętać o naszych bliskich, którzy już odeszli? Nie. Ale tego musimy się ciągle uczyć” – czytamy w „Ryb@ku”.

mk