Na terenie Parafii Prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku zostały założone panele fotowoltaiczne. Dzięki temu zmniejszono emisje CO2 do atmosfery, zaś parafianie odczuli poprawę warunków w cerkwi, dzięki możliwości ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym.
W 2019 r. na gruncie parafii w Gródku zainstalowano kilkanaście modułów fotowoltaicznych z odpowiednim osprzętem. Miejscowa cerkiew jest duża, murowana i ozdobiona freskami Jerzego Nowosielskiego. Jedyną możliwością ogrzewania są zasilane elektrycznie promienniki. Zużywają jednak sporo energii. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych parafia jest w stanie ogrzać cerkiew i to w ekologiczny sposób.
Pomysł nie od razu spotkał się z entuzjazmem parafian. – Chęć pojawiła się wtedy, kiedy pojawiła się szansa na dotację, na to, że będzie dofinansowanie. Nawet 85 proc. – mówi ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk, proboszcz parafii. Projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej na potrzeby własne cerkwi w Gródku został wsparty funduszami Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Głównymi celami projektu było zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej, poprawa komfortu użytkowników cerkwi, dywersyfikacja źródeł energii, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, zwiększenie produkcji energii przyjaznej środowisku.
Czynnik ekologiczny dla proboszcza parafii jest bardzo istotny, cały czas obserwuje w aplikacji telefonicznej, ile kilowatów produkuje parafialna farma fotowoltaiczna. Jest bardzo zadowolony, ponieważ parafia oszczędza i jest bardziej ekologiczna. Co więcej, projekt przyczynia się do spadku emisji gazów cieplarnianych.
Parafia w Gródku jest pierwszą prawosławną wspólnotą, która zainwestowała w ekologiczną energię. Jej farma może wyprodukować blisko 40 kilowatów energii, co w całości wystarcza na potrzeby energetyczne cerkwi.
Zobacz też: TVP Białystok o fotowoltaice a parafii w Gródku