Ekumeniczne obchody Święta Stworzenia w Płocku

Płockie Ekumeniczne Obchody Święta Stworzenia 2017 (fot. Mariusz Górecki/mariawita.pl)

Od 2017 r. na początku września, gdy rozpoczyna się Czas dla Stworzenia, w Płocku chrześcijanie różnych wyznań – luteranie, mariawici, prawosławni, rzymscy katolicy – modlą się o ochronę stworzenia. Inicjatywa jest związana z obchodzonym od 2015 r. Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia, ustanowionym przez papieża Franciszka.

Obchody Święta Stworzenia w Płocku odbywają się w ekumenicznym duchu. W ich organizację zaangażowani są bp M. Karol Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, bp Piotr Libera z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. Szymon Czembor z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Eliasz Tarasiewicz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Obchody składają się z dwóch części. Podczas pierwszej, konferencyjnej, przedstawiciele każdego z Kościołów wygłaszają krótkie prelekcje. Druga część to modlitwa o ochronę stworzenia, która odbywa się w ogrodach – dotychczas było to albo przy mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, albo przy rzymskokatolickim Wyższym Seminarium Duchownym. Co roku obchody mają inny temat przewodni. W 2019 r. dyskutowano o ochronie środowiska w kontekście produkcji i konsumpcji żywności oraz duchowej wartości postu.

– Łączy nas Pismo Święte, wspólne wyznanie wiary, zachwyt nad przyrodą i coraz większa świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za świat stworzony, który nas otacza – podkreślają uczestnicy spotkania.