1 listopada w Polsce zarówno wierzący różnych wyznań i religii, jak i niewierzący udają się na cmentarze, by odwiedzić i uporządkować groby swoich bliskich, a także postawić na nich znicze i wiązanki symbolizujące pamięć o zmarłych. Niestety, ze zwyczajem tym wiąże się mnóstwo nieekologicznych praktyk. Co można zrobić, by to zmienić?
Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Adrian Korczago zaapelował 27 października 2020 r., by pamiętać, wspominać i dziękować za bliskich, którzy odeszli, ale nie poddawać się „cmentarnej rywalizacji”. „Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedną, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących” – napisał.
Odwołał się też to akcji parafii luterańskich w Golasowicach, Jastrzębiu-Zdroju i Wiśle „Odpowiedzialni za stworzenie”. „Chcieliśmy zwrócić również uwagę na to, jak wiele niepotrzebnych odpadów pozostaje po sztucznych kwiatach i zniczach. Ograniczając ich ilość wykazujemy się dodatkową wrażliwością na otaczający nas świat” – napisali inicjatorzy akcji w swoim apelu.
Na stronie internetowej Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce umieszczona została lista dobrych praktyk ekologicznych na cmentarzu, przygotowana przez prezeskę Synodu tego Kościoła Ewę Jóźwiak. Oto przykładowe pomysły takich praktyk: rezygnacja z detergentów przy myciu grobów, segregacja śmieci, ograniczenie ilości zakupionych zniczy i wiązanek oraz rezygnacja z plastikowych wyrobów, rodzinne spotkania, podczas których można powspominać bliskich zmarłych.
Zastosowanie takich pomysłów może przynieść nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego, ale też finansowe dla odwiedzających groby. A zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na cele charytatywne, co jest szczególnie potrzebne teraz, w czasach pandemii COVID-19. Proszą o to wszyscy autorzy powyższych apeli.
W tym roku w związku z pandemią wszystkie cmentarze w Polsce zostały zamknięte od 31 października do 2 listopada. Jednak w przyszłości warto pamiętać, by odwiedzając groby chronić też środowisko naturalne. I że da się to zrobić.