Webinaria dla klimatu

Czym jest sprawiedliwość klimatyczna, pielgrzymowanie dla klimatu, zrównoważone rolnictwo, Buen vivir, psychologia środowiska naturalnego? Czy grozi nam wiosna bez ptaków? Jak powinna zmieniać się mobilność? Te i inne tematy zostaną poruszone podczas cyklu webinariów w ramach 1. Wirtualnej Pielgrzymki Ekumenicznej dla Sprawiedliwości Klimatycznej.

Ekumeniczne Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej organizowane są od 2015 r. Pielgrzymi wędrują do kolejnych miast, które goszczą światowe szczyty klimatyczne (tzw. COP). W ten sposób chcą zademonstrować swoje poparcie dla porozumienia na rzecz sprawiedliwego przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną tegoroczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej musiała zostać przesunięta na przyszły rok. Jednak rok 2020 jest decydujący w walce z kryzysem klimatycznym, dlatego organizatorzy pielgrzymki zapraszają do udziału w 1. Wirtualnej Pielgrzymce Ekumenicznej dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W jej ramach w internecie odbędzie się na przełomie września i października szereg webinariów, natomiast od początku września trwa akcja „Buty”.

Od 25 września do 1 października na platformie Zoom odbędzie się dziewięć dwugodzinnych webinariów na temat sprawiedliwości klimatycznej. Dwa z nich – oba zaplanowane na 25 września – będą prowadzone w języku polskim i niemieckim.

Temat pierwszego brzmi „Sprawiedliwość klimatyczna i szczyty klimatyczne (COP) – od Kioto do Glasgow”. Sabine Minninger z Brot für die Welt oraz Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska będą mówić o tym, co zrobić, by międzynarodowe porozumienia klimatyczne nie pozostały jedynie na papierze, ale stały się motorem konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Drugie webinarium 25 września poprowadzi Wolfgang Löbnitz, uczestnik i współorganizator Ekumenicznych Pielgrzymek dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Temat spotkania brzmi „Zatem ruszam w drogę. Czym jest pielgrzymowanie dla klimatu?”. Prelegent będzie opowiadał o tym, jak wygląda Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej, czym się różni od tradycyjnych pielgrzymek, jakie są religijne, społeczne i polityczne aspekty takiego pielgrzymowania.

Pozostałe webinaria będą prowadzone po niemiecku. Zostaną na nich podjęte następujące tematy: granice planety, stosunek do zwierząt i zrównoważone rolnictwo, ochrona gatunków, psychologia środowiska naturalnego na rzecz zmiany stylu życia i konsumpcji, polityka zrównoważonego rozwoju i indywidualne wybory w kontekście mobilności, idea Buen vivir, gospodarowanie i życie po koronawirusie.

Udział we wszystkich webinariach jest bezpłatny. Potrzebna jest tylko rejestracja.

Projekt Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej wspierają ekumeniczne organizacje z Holandii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. W Polsce jej koordynatorem jest Polska Rada Ekumeniczna.

Zobacz: szczegółowe informacje na temat webinariów i rejestracji