Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
ekoKościół

Polska Rada Ekumeniczna

ekoKościół

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

(fot. mk)

 

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to okazja do promowania postaw proekologicznych i zwrócenia uwagi na zagrożenia dla środowiska naturalnego. Polska Rada Ekumeniczna włącza się do tych działań poprzez swój projekt EKOKOŚCIÓŁ.

Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia. Obchody mają się przyczynić do zwrócenia uwagi na zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz promować działania i postawy proekologiczne: ochronę klimatu, zrównoważony rozwój, ograniczanie nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.

Polska Rada Ekumeniczna przyłącza się do tych postulatów. Poprzez swój projekt EKOKOŚCIÓŁ chce prowadzić w środowisku różnych Kościołów i nie tylko różnorodne działania na rzecz zachowania stworzenia i sprawiedliwości klimatycznej.

Przesłanie na Dzień Ziemi ogłosił Międzyreligijny Komitet Łączności z Ramową konwencją ONZ w sprawie zmian klimatu. Do Komitetu należy m.in. Światowa Rada Kościołów. W przesłaniu odniesiono się do obecnej sytuacji pandemii COVID-19. Podkreślono, że działania przeciwdziałające negatywnym skutkom pandemii nie mogą narazić zdrowia ludzi, praw człowieka i środowiska naturalnego. „Wybory, których teraz dokonujemy, ukształtują nasze społeczeństwa na lata i jest istotne, by działania na rzecz odbudowania gospodarek wyżej stawiały zdrowie ludzi niż zysk. Rządy zadeklarowały nadzwyczajne sumy pieniędzy, by przeciwdziałać katastrofie gospodarczej spowodowanej pandemią. Jednak te pieniądze nie mogą zostać użyte do finansowania w przyszłości degradacji środowiska naturalnego” – napisano w przesłaniu.

mk