Czas dla Stworzenia 2024
1 września rozpoczyna się Czas dla Stworzenia – międzynarodowa inicjatywa ekumeniczna, która zwraca uwagę chrześcijan na potrzebę ochrony środowiska naturalnego i inspiruje ich do działania w tym zakresie. Symbolem tegorocznych obchodów Czasu dla Stworzenia są pierwsze plony nadziei, zaś temat przewodni brzmi „Mieć nadzieję i działać ze Stworzeniem”.
Czas dla Stworzenia trwa od 1 września (Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, ustanowiony przez prawosławnego patriarchę Konstantynopola Dymitra I) do 4 października (wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów). W tym okresie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie jednoczą się w modlitwie, orędownictwie i praktycznych działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na całym świecie odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tą tematyką: modlitwy, nabożeństwa, akcje ekologiczne, promocje ekologicznego stylu życia itp.
Temat przewodni tegorocznego Czasu dla Stworzenia brzmi „Mieć nadzieję i działać ze Stworzeniem”, zaś symbolem obchodów są pierwsze plony nadziei, inspirowane słowami z Listu do Rzymian 8,19–25. „Nasz tegoroczny temat podkreśla, że Stworzenie nie jest przedmiotem stworzonym do używania przez ludzi, ale raczej podmiotem, a my jesteśmy powołani, aby odnosić się do niego i współpracować z nim jako inne stworzenia” – czytamy w broszurze przygotowanej na tegoroczną edycję Czasu dla Stworzenia.
„Zmiany klimatyczne i katastrofy już nas dotknęły. Planeta jest w tarapatach, a »stworzenie wzdycha«, jak przypomina nam apostoł Paweł w 8. rozdziale Listu do Rzymian. W tym wszystkim jesteśmy powołani do bycia odpowiedzialnymi zarządcami i obywatelami, dbając o ziemię, która należy do Pana, i podtrzymując ją. To nadzieja w działaniu, gdy modlimy się i tęsknimy za lepszym i bezpieczniejszym światem dla wszystkich ludzi i całego stworzenia. Każde z nas musi wykonać swoją część pracy na rzecz troski o stworzenie” – napisał w związku z tegorocznym Czasem dla Stworzenia ks. Jerry Pillay, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
Jest wiele możliwości świętowania Czasu dla Stworzenia – specjalne nabożeństwa i modlitwy, spacery i pielgrzymki, wydarzenia zachęcające do ekologicznego stylu życia i zmiany złych nawyków, orędownictwo. W specjalnej broszurze przygotowanej na tegoroczną edycję Czasu dla Stworzenia można znaleźć przykłady działań czy propozycje modlitw i liturgii nabożeństw uwzględniających troskę o środowisko naturalne (broszurę można pobrać tutaj).
Komitet Sterujący Czasu dla Stworzenia składa się z przedstawicieli Światowej Rady Kościołów, Światowej Federacji Luterańskiej, Europejskiej Sieci Współpracy Ekologicznej Chrześcijan (ECEN), Ruchu Laudato Si’, Komisji Jedności Kościoła, Sieci Współpracy Ekologicznej Wspólnoty Anglikańskiej, Rady Kościołów Bliskiego Wschodu, Konferencji Kościołów Pacyfiku, ACT Alliance, Christian Aid oraz Rocha International.
Zobacz też: Czas dla Stworzenia
Aktualności
- Zaproszenie na nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia
- Czas dla Stworzenia 2024
- Zapraszamy na Ekumeniczną Pielgrzymkę dla Sprawiedliwości Klimatycznej
- Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej 2024
- Nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia
- Czas dla Stworzenia 2023
- Zapraszamy na wykład o pszczołach
- Ule na tarasie siedziby PRE
- Rozpoczyna się Czas dla Stworzenia 2022
- Certyfikat EkoKościół – jak go zdobyć?