Biskupi o Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej

(fot. J. Knoelker)

O Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej, która 14 sierpnia rusza z Zielonej Góry, mówią bp Tadeusz Lityński z Kościoła Rzymskokatolickiego i bp Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej rusza 14 sierpnia z Zielonej Góry i pójdzie przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię aż do Glasgow, gdzie odbędzie się szczyt klimatyczny COP26. Wspierają ją ekumeniczne organizacje z Holandii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Polska Rada Ekumeniczna przygotowuje polski etap pielgrzymki.

– Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej to nie tylko idea, ale bardzo konkretne przedsięwzięcie w temacie, nad którym pochylają się już od lat rządy wielu państw, organizacje społeczne, społeczności uniwersyteckie, które dostrzegają proces degradacji środowiska, niszczenia naszego klimatu i pewnej dysproporcji w tym zakresie między krajami Trzeciego Świata, Europą i pozostałymi kontynentami. Dlatego wydaje się, że możemy jako chrześcijanie wnieść istotny wkład – mówi bp Tadeusz Lityński, zwierzchnik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego.

– Z ogromną radością podejmujemy inicjatywę Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Uważamy to za rzecz w dzisiejszych czasach niesłychanie potrzebną. To jest swoiste wołanie chrześcijan, abyśmy się z jednej strony upamiętali, abyśmy spojrzeli na to, co robimy z naszą planetą. Ale też z drugiej strony, abyśmy podjęli wspólne działania – mówi bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Więcej o pielgrzymce i zgłoszenia: https://pielgrzymkadlaklimatu.pl/